Translate

PRZYPRAWY

ANYŻEK  I GWIAŹDZISTY


     Stosowany przede wszystkim w postaci zmielonych ziaren. Ma zastosowanie szczególnie w chińskich i orientalnych potrawach oraz wypiekach, budyniach i słodkich potrawach ryżowych, jak również do dań pikantnych w połączeniu z curry. Tradycyjnie używany do alkoholi (anyżówka, rakija, ouzo).

GAŁKA MUSZKATAŁOWA




      Starta gałka muszkatałowa pasuje do dań z kapusty i ziemniaków, jasnych sosów i zagęszczanych zup. Ze względu na bardzo intensywny smak należy używać w niewielkich ilościach.





GORCZYCA


     Nasiona gorczycy najlepiej smakują włożone na krótko przed gotowaniem do gorącego oleju. Używane są do przyrządzania pikantnych sosów, dressingów, ostrych sosów korzennych. Niezbędne do kwaszenia ogórków i mieszanych pikli.


 GOŹDZIKI




      Używamy ich całych lub mielonych do różnych słodkich potraw, do sosów, napojów i domowych wypieków; mają intensywny smak.





JAŁOWIEC


     Bardzo cierpka przyprawa o intensywnym smaku. Jagody jałowca używane są przede wszystkim do kwaśnych potraw i ostrych sosów korzennych, kiełbas, dziczyzny. Nie powinno się ich jeść ani rozgryzać, ponieważ mają bardzo nieprzyjemny smak. Jagody najlepiej usunąć przed podaniem potrawy. By nadać zapach jałowca potrawom można gotować go w lnianym woreczku.


KMINEK


     Jego charakterystyczny smak wywołuje sprzeczne uczucia. Korzystnie wpływa na żołądek i rozkurcza organy trawienne. Stosuje się go do pikantnych zup warzywnych, kapusty, eintopfu i sufletów. Należy dodać go na początku gotowania. Pieczywo można posypać ziarnami kminku przed upieczeniem i dodawać go w całości lub po zmieleniu do ciasta. Nadaje ciekawy smak ziemniakom.


KOLENDRA


     Używana najczęściej w kuchni arabskiej i dalekowschodniej. Stosowana do słodkich deserów ( w postaci mielonej) oraz pikli.






KURKUMA


     Główny składnik curry. Łagodna w smaku, nadaje potrawom żółty kolor.  Używana do potraw z ryżu i warzyw (szczególnie fasoli). Tę przyprawę dodajemy na początku gotowania.





LIŚĆ LAUROWY

     Listek bobkowy, bobkowe ziele, bakałarz, bakalaureat czy laureat to potoczne nazwy wawrzynu szlachetnego. Używany przede wszystkim do zup, dań mięsnych i rybnych.





 PAPRYKA


     Czerwona, sproszkowana używana do potraw warzywnych, (dodawana na początku gotowania), serów i twarogów. Po dodaniu do gorącego tłuszczu - robi się gorzki.





SIEMIĘ LNIANE




     Nasiona lnu wykorzystywane do produkcji oleju. Zawierają dużo aminokwasów i maja lekko orzechowy smak. Dodawać do ciasta na pieczywo lub posypać nim przygotowane do pieczenia bułki i chleb,


PIEPRZ


     Biały (dojrzały) pieprz jest łagodniejszy w smaku. Używany do zup, ryb i sosów, słodkich potraw, sałatek. Czarny (niedojrzały) stosuje się do zup, sosów i dań mięsnych. Zielony, również niedojrzały, można kupić zakonserwowany.




ZIELE ANGIELSKIE (PIMENT)


     Klasyczna przyprawa do mięs, zup i potraw warzywnych. Stosowane również (w postaci mielonej) do wypieku ciast, do sufletów i budyni, które nabierają ciekawego smaku.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

DRUKUJ