Translate

wtorek, 3 maja 2016

Piernik staropolski (dojrzewający)



Składniki:

miód 1/2 kg
cukier 2 szklanki
masło 250 g
mąka pszenna 1 kg
jaja 3
soda oczyszczona 3 płaskie łyżeczki
mleko zimne 1/2 szklanki
sól 1/2 łyżeczki
przyprawa do piernika 20-30 g (lub samodzielnie zrobionej z 1 łyżki cynamonu, 1 łyżeczki zmielonych goździków, 0,5 łyżeczki imbiru, 0,5 łyżeczki gałki muszkatołowej zmielonej)
powidła śliwkowe
czekolada gorzka do polania

Wykonanie:

      Miód, cukier i masło powoli podgrzewać. Gdy się zagotuje, zdjąć z ognia i odstawić do wystygnięcia. Do miski wsypać mąkę, przyprawę do piernika i sól. Wymieszać i stopniowo dodawać jaja, sodę rozpuszczoną w zimnym mleku i ostudzoną masę miodowo-cukrową. Starannie wyrabiać ciasto łyżką. Masa będzie rzadka, ale w czasie dojrzewania ściemnieje i zrobi się bardziej zwarta. Ciasto, w tym samym naczyniu, przykryć ściereczką i odstawić na 5-7 lub 3-4 tygodnie w chłodne miejsce (np. na dolną półkę w lodówce), by dojrzało. Po tym czasie (5-7 dni przed podaniem) na oprószonej mąką stolnicy ponownie wyrobić ciasto, uformować wałek i podzielić go na 4 części. Każdą rozwałkować na grubość ok. 2-3 cm, włożyć do formy (wyłożonej papierem do pieczenia) i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 st. C. Piec około 30 minut. Placki ostudzić na kratce, a następnie przełożyć jedną warstwą powideł. Polać czekoladą (rozpuszczoną w wodnej kąpieli). Dowolnie udekorować.

Uwaga: Z podanych proporcji wychodzą dwa pierniki o wymiarach 25x17 cm.
Część ciasta można cienko rozwałkować, foremką wyciąć pierniczki choinkowe, ułożyć je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i piec 10-15 min w 180 st. C. Pierniczki lepiej przekładać przed pieczeniem (wyciąć dwa takie same kształty z ciasta, na jeden nałożyć np. dżem i przykryć drugim, sklejając brzegi).
Piernik lub pierniczki z nadzieniem można przechowywać około 1 miesiąca (najlepiej w lodówce). Taki bez nadzienia można przechowywać dłużej (w suchym i chłodnym miejscu), nawet kilka miesięcy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

DRUKUJ